דף הבית 

צוות המרכז

איך להגיע 

צור קשר

 

    Contact

     Русский

  Français

English 

 
סיורים תיאטרלים במוזאון לאמנות תיאטרון הבובות. חוה"מ פסח 2018
 
חוה"מ פסח 2018
סיורים תיאטרליים במוזאון לאמנות תיאטרון הבובות


כנס
הבובה ככלי טיפולי 2017

שחק והיית צעיר
שימושים טיפוליים בבובות עבור הגיל השלישי


רביעי 26.7.17 | 17:00-08:30 | במרכז תיאטרון בובות חולון
דוד רמז 13, חולון | טל: 03-6516848

להורדת טופס הרשמה לכנס ולסדנאות
למשלוח בפקס:
כאן

לטופס הרשמה אלקטרוני
לכנס ולסדנאות:
כאן

להורדת התכניה
כקובץ PDF: כאן

09:00-08:30 התכנסות ורישום

11:00-09:00 | מליאת בוקר | הרצאות והדגמות

פתיחת הכנס בהשתתפות הבובה 'אמיליה' / אורית ליבוביץ'-נוביץ'

"איננו חדלים לשחק כי הזדקנו, הזדקנו כיוון שהפסקנו לשחק" (ברנארד שו)
ההרצאה תתמקד במושג משחקיות (playfulness) כמושג עכשווי המתאר התמודדות ומיטביות במעגל החיים בכלל ובזקנה בפרט. רוב המחקרים העוסקים במשחקיות כתכונה או כמאפיין אישיותי נוטים להתייחס בעיקר לגיל הילדות. ההרצאה תציג את המושג בהקשר למעגלי החיים בדגש על המחקר בהקשר לבריאות נפשית ולאופטימיות ולבריאות פיזית בגיל הזהב ותוך ההתייחסות לפסיכולוגיה, לנוירופיזיולוגיה, לתרבות ולאמנות.

פרופ' מולי להד: נשיא עמותת 'משאבים' - המרכז לפיתוח משאבי התמודדות, ממייסדי תחום הטיפול בביבליותרפיה ודרמה תרפיה בארץ ומומחה בעל שם וניסיון עולמי בנושאי התערבות וטיפול במצבי לחץ ושעת חירום. ראש לימודי M.A. טיפול באמנות - דרמה תרפיה במכללה האקדמית תל-חי. מחברם של כ-35 ספרים ומאות מאמרים בתחום. ספרו האחרון – The lonely ape that told himself - על הצורך האנושי בסיפורים, יצא השנה בארה"ב.

לאמא יש בובה?!

על טיפול בעזרת בובות (Dolls) במתמודדים עם דמנציה. דמנציה היא מחלה מתקדמת וחשוכת מרפא הפוגעת בתפקודי המוח הגבוהים. מטרת רוב הטיפולים בסובלים ממנה היא להאט את קצב התקדמות המחלה, תוך שמירה על איכות חיי החולה ובני המשפחה המטפלים בו. טיפול באמצעות בובות נפוץ יותר ויותר בעבודה עם מתמודדים עם המחלה היות שהוא עונה על צרכים אישיים ועשוי לשפר את תחושת הרווחה (well Being). טיפול זה ניתן פעמים רבות לאנשים שכבר אינם מתפקדים וכמעט או בכלל לא מתקשרים מילולית.

נתי בלום
: עובדת סוציאלית, מנהלת מרכז יום נווה ימין, דוקטורנטית בבית ספר לפסיכולוגיה באוני' סקרמנטו קליפורניה.
דינה שליף: מרפאה בעיסוק מומחית בגריאטריה.

תיאטרון  זיכרונות בשילוב תיאטרון בובות טיפולי לקשישים עם דמנציה
החולים בדמנציה מתקשים לעבד זיכרונות חדשים. לעומת זאת אירועים והתרחשויות מן העבר הרחוק נשמרים היטב בזיכרונותיהם ומהווים מקור רב עוצמה לחיבור לכוחות ולמשאבי ההתמודדות ומקדמים תחושה של ערך עצמי ומשמעות. ההרצאה תציג פרויקט קבוצתי של העלאת זיכרונות ועיבודם באמצעות תיאטרון בובות. הפרויקט נעשה ביחידה לתשושי-נפש בבית אליעזרי מרכז יום לקשיש (עמותת גבורות, מ.א. ברנר) בהשתתפות סטודנטים לדרמה תרפיה.

ד"ר דברת הראל
: מטפלת בדרמה ומדריכה. מלמדת בתוכניות הכשרה למטפלים באמנויות ולאנשי מקצוע בתחום הגריאטרי.

11:30-11:00 | הפסקה

13:00-11:30 | מליאת צהריים | הרצאות והדגמות
 
'בובותרפיה לקשישים' - הלכה ומעשה
איך ניתן להגביר חוסן אישי וקבוצתי בקרב קשישים באמצעות בובות תיאטרון? בהרצאה תוצג תכנית התערבות ייחודית המתקיימת מזה שבע שנים במרכז יום 'בית לוסטיגר' (עמותת מט"ב. בת ים), במסגרת סמינר השטח של מסלול 'הנחייה רגשית באמצעות תיאטרון בובות', של ביה"ס לאמנות תיאטרון הבובות חולון.

סמדר קופר קיסרי: M.A. בדרמה וספרות ככוחות מרפאים אוני' בר אילן, תרפיסטית בדרמה ותיאטרון בובות, מרצה במסגרות אקדמיות , מפתחת ויוצרת המודלים 'שלושת ממדי הבובה', והתכניות 'מה עוזר כשקשה לי' ו'בובותרפיה לקשישים'. חברת צוות מרכז 'משאבים', מרצה בבית הספר לאמנות תיאטרון הבובות בחולון במסלול 'הנחייה רגשית באמצעות תיאטרון בובות'. זוכת פרס החדשנות והיצירתיות בתחום הטראומה ע"ש פרופ' פטריסיה ון הורן לשנת 2017 מטעם מכון חרוב.

סבא וסבתא מלמדים זהירות בדרכים עם הבובה ללה
1,800 גמלאים נעזרים בבובה ככלי להעברת תכנים ולתקשורת עם 100,000 ילדים. הבובה ללה היא החברה של הילדים אך, בעיקר החברה של הגמלאים. איך הם הפכו את ללה ללה-לנד?

רונית רביב: .M.A ניהול בחינוך. יזמית חברתית, מספרת סיפורים. מייסדת ומנהלת תכנית זה"ב בגן - עמותת אור ירוק, החברה למתנ"סים, משרד החינוך.

דיאלוג עם הזמן
בהרצאה תוצג תערוכה אינטראקטיבית, ראשונה מסוגה בעולם, העוסקת בהזדקנות מנקודת מבט ייחודית. התערוכה פורצת הגבולות, מאפשרת למבקרים הצצה לעולמם של הזקנים. דרך משחקים חווייתיים ובהנחיית מדריך 'צעיר ברוחו' מעל גיל שבעים, נוצר דיאלוג בין דורי משמעותי ומרגש אשר נותן פתח גם לשיח רב-דורי במשפחה. התערוכה, המוצגת במוזיאון הילדים הישראלי בחולון מיועדת לילדים מגיל עשר ולמבוגרים בכל גיל. עד כה ביקרו בה מעל תשעים אלף איש.

מורן בודנר: מנהלת התערוכה 'דיאלוג עם הזמן' מאז הקמתה בשנת 2012. .B.A בפסיכולוגיה ובקרימינולוגיה ו-.M.Aבגרונטולוגיה.

13:30-12:45 | הפסקת צהריים
במהלך ההפסקה תוכלו לפגוש את הקשישים בלה ואהרון, זו עם סנדוויץ' וזה בלי משקפיים.
משתתפים: חיים עבוד, ברק גונן/אורית פרס. להקת סקפינו.


13:30- 15:45  | סדנאות (כל משתתף/ת בוחר/ת סדנא אחת ברישום מראש)

מסכה דור 3 - עבודה טיפולית עם מסכות בגיל השלישי
עבודה עם מסכה מאפשרת לחובש אותה להופיע ולאלתר, ובו בזמן לחוש מוגן ושמור מאחוריה. בסדנא ננסח כלים שיאפשרו חיבור לגוף מתוך חופש יצירתי. מסכות האופי שאיתן נעבוד, מאפשרות לחובש אותן לצאת מדפוסי התנועה הקבועים, להרחיב ולהעשיר את ביטוייו  הגופניים,  ואף לחוש את שמחת הגוף דרך יצירתיות ומשחק.  בעזרת המסכות השונות, המאפשרות תפקידים שונים ודרכי התמודדויות שונות,  ננסה לעמוד על המפגש בין המתרחש במציאות ובין האופן שבו אדם מתמודד עם הסיטואציות הנקרות בדרכו.

גלילה טבצניקוב אורן: תרפיסטית ומדריכה מוסמכת י.ה.ת. מרצה במכללת תל חי, ומלמדת דרמה תרפיה וטיפול במשחק בארץ ובעולם.
אלה גופר עבוד: יוצרת תיאטרון. ממייסדי להקת סקפינו. מטפלת בפסיכודרמה, ליצנית רפואית ומורה לתיאטרון פיזי.

פתאום צמחו לי כנפיים
סדנא התנסותית שתעסוק באלתור כמרחב פוטנציאלי המאפשר משחקיות וחופש ביטוי גם בתוך המגבלה. בסדנא נעשה שימוש בבובות, קול וכלי נגינה ונעבוד דרך תמות שונות העולות אצל אוכלוסייה מבוגרת המתמודדת עם מוגבלויות פיסיות, רגשיות וקוגניטיביות. הסדנא תאפשר התבוננות, חקירה והתנסות במושג החופש במדיות השונות ובאינטגרציה ביניהן.

רונית אהרוני: M.A., תרפיסטית במוסיקה, דוקטורנטית לתרפיה במוסיקה ב-Temple University Philadelphia. מנחת קבוצות אימפרוביזציה, עובדת בקליניקה פרטית עם ילדים, נוער ומבוגרים.  
שלי פרידלנד: בובנאית ומנחת קבוצות במרכז תיאטרון בובות חולון, מורה לחינוך מיוחד, בוגרת המדרשה לאמנות, חברה בתיאטרון 'האייל המרקד' בירושלים.

הילד בן שמונים
עם ההתבגרות ותלאות החיים קורה לעיתים שמקומו של הילד שהיינו קצת נשכח. למזלנו הוא תמיד קיים בתוכנו עם המתנות ומשאבי החיוניות שלו. בסדנא נתחבר ונתבונן בילד הפנימי ההוא באמצעות הבובות. דרכן נוכל לחוש ולהיזכר במשאבים שהעניקה לנו הילדות ושתמיד קיימים בנו. ננהל דיאלוג בין קולו וחלומותיו של הילד לבין המבוגר המנוסה בעל החוכמה. הסדנא נותנת כלים לעבודה עם קשישים באמצעות בובות במציאת הקול הפנימי החיוני והיצירתי.

אסתי אוסובסקי: מטפלת בביבליותרפיה ובובות, מנחת סדנאות לתקשורת וטיפול באמצעות בובות. בובנאית ובעלת תאטרון בובות הג'ירפה, מנחה במסלול 'הנחייה רגשית באמצעות תיאטרון בובות' בביה"ס לאמנות תאטרון הבובות בחולון,

בובה בישיבת צוות
סדנא חווייתית ויישומית לדמויות ש'מאחורי הקלעים': רכזי ועובדי תעסוקה, מטפלים בקשישים, עובדים סוציאליים ומנחי קבוצות. בסדנא נתרגל שימוש בתיאטרון הבובות כאמצעי להעשרת ארגז הכלים, להתמודדות עם מצבי לחץ ולשמירה על הכוחות הפנימיים של הדמויות המטפלות בתוך השגרה השוחקת. את הנלמד בסדנא ניתן ליישם גם עם המשתתפים במסגרות טיפוליות וחברתיות לגיל השלישי, בקשת יכולות פיזיות וקוגניטיביות.

אורית ינאי: BSW באוניברסיטה העברית. עובדת סוציאלית קהילתית. MFA באוניברסיטת תל אביב (בימוי קהילתי). למדה בובנאות ב'בית הספר לתיאטרון בובות של דבורה צפריר'. בעלת ניסיון בהנחיה, כתיבה והפקת פרויקטים והצגות תיאטרון קהילתי עם אוכלוסיות שונות. מתמחה בהנחית קבוצות תיאטרון קהילתי עם אוכלוסיית הגיל השלישי ועם תשושי נפש ב'תיאטרון הזרקור'.

מה זה מזכיר לך?
זיכרון של ריח, של חיבוק, של כאב. בכולנו צרובים זיכרונות שונים, המרכיבים את מי שאנחנו. מתוך רצון לצמיחה, נתחבר לזיכרונות הנוסכים בנו כוח, ובעזרת תיאטרון זעיר ניצור, נתבונן ונזכה באפשרות לבחון משמעויות ואפילו ליצור שינויים.

יעל גנירם: M.A. בדרמה תרפיה. תרפיסטית, בובנאית, מטפלת זוגית ומשפחתית. מנחה ב'משאבים' - המרכז לפיתוח משאבי התמודדות. מרצה.
איקי גלעד: יוצרת, בימאית ,שחקנית, מעצבת ובובנאית בתיאטרון ובטלוויזיה, בוגרת לימודי אימון בתל"ם, מרצה בביה"ס לאמנות תיאטרון הבובות בחולון.

15:45- 16:00 | הפסקה

16:00מתוך ההצגה-הריקוד של פלורה | הצגה
הריקוד של פלורה
פלורה, אלמנה קשישה, עולה לקברו של בעלה ביום השנה. כמדי שנה, מנקה את הקבר, מחליפה פרחים ועורכת ארוחת מאכלים שהמנוח אהב במיוחד. מתוך הטקסיות הקבועה, עולים וצפים זיכרונות על אהבה שחלפה וריקוד שכמעט וגווע. סיפור על אישה שחוותה שנים של דיכוי והגשמת חלומה מגיע דווקא ברגע בלתי צפוי. שילוב של תיאטרון תנועה ותיאטרון בובות עם שלוש מפעילות גלויות המגלמות חלקים מנפשה של הגיבורה.
'הצגה מרתקת, חוויה ויזואלית-רגשית חזקה' (תל אביב סיטי)

יצירה ובימוי: אביטל דבורי | בובנאיות/שחקניות: מוריה בן אבות, יפעת ויינר/רותם גולדברג, אורית ליבוביץ'-נוביץ' | ייעוץ אמנותי: אילן סביר | עיצוב ובניית בובות: אורית ליבוביץ'-נוביץ'  | עיצוב חלל ותלבושות: יערה צדוק | עיצוב תאורה: אסי גוטסמן | מוזיקה ועיצוב פס-קול: בוריס מרצינובסקי

ניהול מקצועי: סמדר קופר קיסרי
ניהול אמנותי, מנהלתי, הפקתי: צוות מרכז תיאטרון בובות: אילן סביר, אחו כהן, רויטל רונן, אתי ראובן, אבי קשרי, דניאלה ניסני, כרמלה אברג'יל, אילן רובין, אלי אברהם, יונתן קרני.
ניהול הפקה: וידל קדוש 'וידל הפקות'
תודות: 'משאבים' - המרכז לפיתוח משאבי התמודדות


מחיר השתתפות בכנס: ₪255 
זכאים להנחות: גמלאים, סטודנטים, תושבי חולון
הרשמה: מרכז תיאטרון בובות 6516848- 03
להורדת טופס הרשמה לכנס ולסדנאות: כאן

הכנס מתקיים במרכז תיאטרון בובות, דוד רמז 13, חולון. טל': 03-6516848

הכנס מתקיים בתמיכת:
עיריית חולון, החברה לבידור ולבילוי חולון בע"מ. משרד התרבות והספורט – מנהל התרבות, מפעל הפיס

       

© כל הזכויות שמורות למרכז תיאטרון בובות, דוד רמז  13, חולון 5843811, טל': 03-6516848             תנאי שימוש באתר

Simply-Smart | בניית אתרים | קידום אתרים