דף הבית 

צוות המרכז

איך להגיע 

צור קשר

 

    Contact

     Русский

  Français

English 

 

אונימ"ה (ראשי התיבות של Union Internationale de la marionnette) הוא הארגון הבינלאומי של בובנאים, תיאטרוני בובות, מעצבים, מחנכים, מטפלים וחוקרים בתחום המאחד את כל ההיבטים הפיגורטיבים-בימתיים של האדם, כלומר: הבובה, המסכה, פיסול הגוף, החפץ הבימתי וכיו"ב.
הארגון פועל בחסות אונסק"ו וחברים בו כ-9000 חברים מ-92 מדינות (ב-75 מהן קיימים מרכזים לאומיים).
אונימ"ה מנוהלת בידי ועדה מנהלת .קונגרס אונימ"ה, שגם לצידו פסטיבל בינלאומי יוקרתי, מתקיים אחת לארבע שנים.

בשנים עברו היו לישראל נציגות של שני חברים במליאת המועצה שהיו רשאים להשתתף בבחירות דמוקרטיות של הנהלת אונימ"ה ושל הוועדות השונות; הוראה, מחקר מדעי, הוצאה לאור, נהלים, כספים, חובבים, חינוך, בתי ספר לתיאטרון בובות, סולידריות בינלאומית וועדות אזוריות לפיתוח הקשרים המקצועיים בתוך כל יבשת.
ישראל פעלה במסגרת הועדה האירופאית.

מבחינה פוליטית אונימ"ה נתונה לשליטה אירופאית מוחלטת. בשל כך הושפע הארגון בעבר ממדיניות מסך הברזל. נשיאות אונימ"ה הייתה נתונה באופן מסורתי לארצות מזרח אירופה. עם זאת קונגרס התכנס גם מחוץ לגבולות אירופה; בוושינגטון, ארה"ב, ובנאגויה, יפן.
בשנים האחרונות ניכר שינוי במודעות הארגון לארצות העולם השלישי: פרוייקטים בין-ארציים מציעים תנופה חדשה, וביניהם מלגות לימוד, מלגות השתתפות בפסטיבלים, צעדת בובנאים למען השלום שחצתה גבולות שסועי מלחמה במזרח אירופה ובמרכזה ועוד.
אחד הפרוייקטים המורכבים והמדוברים מאד הוא ההוצאה לאור של אנציקלופדיה של ההיסטוריה והתיאוריה של תיאטרון הבובות העולמי. יש לציין גם את החשיבות שאונימ"ה מקנה לפרוייקטים שונים למען זכויות האדם וערכים הומניסטים.

ככלל, אונימ"ה הוא ארגון פורמליסטי המקדיש זמן רב לנהלים בירוקרטיים. עם זאת, בשנים האחרונות עובר הארגון שינוי עם כניסתו של דור בובנאים צעיר לתפקידים ניהוליים.

בארץ, במשך שנים רבות, שימש הונזו (דוד בן שלום) ז"ל, כ"נציג לא רשמי" ואיש הקשר לאונימ"ה העולמית. סניף לארגון הוקם באופן רשמי בארץ ב1984-, אחרי שקונגרס אונימ"ה בדרדזן, גרמניה - אישר את בקשתו של הדס עפרת ששימש בתפקיד יו"ר אונימ"ה- ישראל כ-10 שנים.
החליפה אותו עלינא אשבל מתיאטרון הקרון. אחריה אילן סביר, דבורה צפריר ותמי שרף ופטרסיה אודונובן.
כיום הארגון אינו פעיל בישראל.

© כל הזכויות שמורות למרכז תיאטרון בובות, דוד רמז  13, חולון 5843811, טל': 03-6516848             תנאי שימוש באתר

Simply-Smart | בניית אתרים | קידום אתרים